TARTUMAATERVIS = TERVISE JA  TURVALISUSE = HEAOLU ARENDAMINE TARTUMAAL

Eesti English Русский
Menüü
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

Uudised

07/10/2014 13:50  Uued psühhoaktiivsed ained kujutavad kasutajaile suurt ohtu 
Tervise Arengu Instituudi teadur Katri Abel-Ollo selgitas, et uuteks psühhoaktiivseteks aineteks nimetatakse aineid, mis avaldavad psühhoaktiivset toimet, kuid mida veel ei ole narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja lisatud. 
 
Abel-Ollo märkis, et viimase 10 aastaga on Euroopa Liidus teavitatud ligi 400 uuest ainest. “Sageli turustatakse neid kui „seaduslikke uimasteid“, „teaduskemikaale“ või „väetisi“, kuid tegelikult kasutatakse neid meelemürgina.” Ta lisas, et uute ainete tarbimise põhjusteks on nende kerge kättesaadavus interneti teel, kasutajate vähene teadlikus kaasnevatest terviseriskidest ning võrreldes teiste uimastitega ka madalam hind.
Uute ainete tarvitamise suurimaks ohuks on teadmatus. Abel-Ollo sõnul ei ole vaatamata aine pakendil olevale võimalikule infole kunagi kindlust, milline aine ja millises koguses on tegelikult toote koostises. Kõige sagedasemad otsesed uute psühhoaktiivsete aine tarvitamise mõjud on ärevus, paranoia, hallutsinatsioonid, hüpertermia, kardiotoksilisus, krambid. Näiteks meferdooni, MDPV, 4-MA kasutamist on seostatud muuhulgas ka tarvitajate surmajuhtumitega. Kaasneda võib ka üledoos, samuti on oht sõltuvuse tekkeks. 
 
Kõige ohtlikumaks teeb uute ainete tarvitamise ka asjaolu, et pole selge, kuidas uue aine farmakoloogilist ja toksilist mõju omavad koostisosad inimkehas omavahel reageerivad. Isegi eraldiseisvana on nende ainete tarvitamine tervisele potentsiaalselt ohtlik. 
Mitmed uued psühhoaktiivsed ained on Eestis juba lisatud narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirja ja nende käitlemine ilma vastava loata on seadusega keelatud. Muudatused narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjas on kättesaadavad Riigi Teatajas ning teavitusena Ravimiameti veebilehel (http://www.ravimiamet.ee/). 
 
Uue psühhoaktiivse aine puudumine narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjast ei tähenda, et antud aine on ohutu inimese tervisele. 
 
Lisainfo: Lisainfo: Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 390, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee
 
 

Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Tartumaa Tervisetuba • Tartumaa Omavalitsuste Liit • Pepleri 6 • 51003 Tartu • E-R 8-16  • lea.saul@tartumaa.ee

Self guided audio tour app image