TARTUMAATERVIS = TERVISE JA  TURVALISUSE = HEAOLU ARENDAMINE TARTUMAAL

Eesti English Русский
Menüü
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad
Otsi

Uudised

08/07/2014 08:11  Tuberkuloosiennetus on ikka aktuaalne nii Eestis kui kogu Euroopas

Euroopas lõppes 11 riiki hõlmanud tuberkuloosiennetusprojekt “Empowering civil society and public health system to fight tuberculosis epidemic among vulnerable groups – TUBIDU”. Projekt hõlmas ennekõike haavatavaid rühmi nagu narkootikume süstivad inimesed ja ka HIV-ga elavad inimesed, kes on kaasuvate sotsiaalsete ja demograafiliste riskifaktorite tõttu suuremas tuberkuloosi haigestumise ohus. Kokku korraldati üle 35 valdkondliku koolituse, kaasates pea 400 sotsiaal- ja tervishoiutöötajat ning teisi valdkonna spetsialiste erinevatest riikidest. Lisaks töötati kogukondlikele organisatsioonidele välja tuberkuloosi ennetustegevuse ja raviteenuste toetamise alased info- ja õppematerjalid, mis on kättesaadavad bulgaaria, eesti, inglise, leedu, läti, rumeenia ja vene keeles.

TUBIDU projekti raames teostatud uuringute tulemustes kajastus, et isiklikud hirmud, negatiivne suhtumine riskirühmadesse jt psühhosotsiaalsed takistused on peamised põhjused, miks arsti poole pöördumist edasi lükatakse. Järjepidev kliendikesksete teenuste osutamine ning kogukondlike organisatsioonide kaasamine võimaldab parendada tuberkuloosi varajast avastamist haavatavate rühmade seas, tugevdada nende ravisoostumust ning vähendada seeläbi tuberkuloosi nakkuse levikut ühiskonnas.

Tervise Arengu Instituudi Tuberkuloosiregistri juhataja Piret Viiklepa sõnul on oluline, et haavatavate rühmadega tegelevad isikud oskaksid tuberkuloosi ära tunda, iseennast tuberkuloosi eest kaitsta, haiguskahtlusega isikuid tervisekontrolli saata ja tuberkuloosihaigeid ravi jooksul toetada. „Eestis on tuberkuloosi haigestunutest ligi pooled haavatavatest gruppidest, kelle seas esineb rohkem ka ravikatkestusi, ravimresistentset tuberkuloosi ja surmaga lõppevat haiguskulgu. Et Eestis tuberkuloosihaigestumine jätkuvalt langeks on vaja tuberkuloosiga tegeleda nii haavatavate rühmade kui teiste elanike seas ning see on jätkuvalt oluline punkt rahvatervise päevakorras,“ rõhutab Viiklepp.

Tuberkuloos on õhu teel piisknakkusena leviv nakkushaigus, mille haigustekitajaid levitab nakkuslikku kopsutuberkuloosi põdev inimene. Tuberkuloos on ravitav, kui see diagnoositakse õigeaegselt ning arsti poolt määratud ravi viiakse lõpuni.

TUBIDU projekti on kaasrahastatud Euroopa Komisjoni Terviseprogrammi poolt, kaasates seitset partnerorganisatsiooni kuuest EL-i riigist (Bulgaaria, Eesti, Leedu, Läti, Rumeenia, Soome) ja viit koostööpartnerit EL-i välistest riikidest (Albaania, Bosnia-Hertsegoviina, Gruusia, Ukraina, Venemaa). Projekti juhtpartneriks oli Tervise Arengu Instituut Eestist.

 

Lisainfo: Helen Noormets, kommunikatsiooniosakonna juhataja, helen.noormets@mail.ee, tel 56240735

www.tai.ee/en/tubidu


Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Tartumaa Tervisetuba • Tartumaa Omavalitsuste Liit • Pepleri 6 • 51003 Tartu • E-R 8-16  • lea.saul@tartumaa.ee

Self guided audio tour app image